Pastato atitvarų būklės įvertinimas
 
 

 

Energetinis pastato pasas - spalvotos nuotraukos

Nors iš pirmo žvilgsnio šiluminė pastato nuotrauka atrodo panaši į pradinių klasių mokinuko piešinį - raudoną namą, nuspalvintą mėlynais dryžiais, ji yra svarbus dokumentas, liudijantis, ar pastatas gerai izoliuotas. Šiltų ir šaltų spalvų derinys iliustruoja, ar statinys sandarus, o jei ne - pro kur iškeliauja šiluma.

Europos šalyse įprasta atlikti pastatų - tiek komercinių, tiek gyvenamųjų namų - termovizinį tyrimą. Jis duoda atsakymą, ar gera pastato šiluminė izoliacija, per kur daugiausia netenkama šilumos. Pagal tokio tyrimo rezultatus sudaromas pastato energetinis pasas. Perkantiesiems namus ar butus termonuotraukos yra tarsi pastatų sveikatos pažymos.

 
 
Pastato šilumą rodo jo spalvota termonuotrauka
 
 
 
 
 

 

Tamsesnės daugiabučio sienos vietos rodo, pro kur iškeliauja šiluma.

Pas mus termoviziniai tyrimai kol kas daugiausia atliekami pramonės įmonėse, šilumos, elektros tinklų ūkiuose. Juos dažniau užsisako individualių namų savininkai, o ne daugiabučių gyventojų bendrijos.

Šis tyrimas atskleidžia, kokiose pastato vietose yra bloga šiluminė varža. Jis nerodo, kokio dydžio varža, nes jai nustatyti reikia atitinkamų prietaisų ir sąlygų - vienodos temperatūros tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Kad šiluminė varža būtų tiksliai išmatuota, vienodos sąlygos abiejose atitvaros pusėse turi būti apie dvi paras. Tai tikrai sudėtingas tyrimas ir pas mus sunkiai įmanomas.

Darydami termovizinius tyrimus mes turime galimybę vizualiai parodyti, kur susidaro šalčio tiltai, kitaip sakant, pro kur iškeliauja šiluma.

 
 
Grindų termonuotrauka fiksuoja nevienodą temperatūrą, vadinasi, sistemoje esama sutrikimų.
 
 
 
 
         
 

Kam reikalingos nuotraukos?

Žmogaus pojūčiai dėl oro srauto judėjimo gali būti apgaulingi - jie nerodo tikslios vietos. Jei ir jaučiama, jog, sakykim, palei lango rėmą yra šalčiau, tai nereiškia, kad visas langas nesandarus. Termovizinė nuotrauka tiksliai parodo šalčio kanalus ar plotus. Kartais net naujuose namuose sandūros, siūlės būna blogai izoliuotos. Užsakovams konkrečiai parodome, pro kurį pastato kampą, kuriose vietose pro langus, sandūras išeina šiluma.

 
         
 
   
         
 

Pastato skylėms, per kurias "pabėga" šiluma, nustatyti daromos termovizinės nuotraukos, prietaisu keliose vietose fiksuojama temperatūra, paskui duomenys perkeliami į kompiuterį, o šis pateikia termonuotrauką ir įprastą fotonuotrauką. Kokia temperatūra yra fotografuojamose vietose, matyti iš spalvų lentelės, pridedamos prie nuotraukos.

Kiek reikia nuotraukų, kitaip sakant, keliose vietose matuoti, priklauso nuo objekto dydžio. Individualaus namo šiluminei kokybei nustatyti gali užtekti keturių nuotraukų. Norint atlikti nuoseklų tyrimą reikia matuoti temperatūrą ties kiekviena sandūra ir iš vidaus.

Šiltinant namų sienas, langus, tokios nuotraukos labai praverstų.

Rekomendacijos

Padarę termovizines nuotraukas mes rašome rekomendacijas, į kurias vietas reikia atkreipti dėmesį.

Buto ar namo šilumos nuotrauka

Iki šiol Lietuvoje gyventojai, pirkdami butus ar namus, nereikalauja iš pardavėjų termonuotraukų. Pas mus namai ar butai vis dar vertinami pagal labai menkus kriterijus - geografinę vietą ir buto ar namo vaizdą.

Termonuotrauka padėtų nustatyti jo šiluminę kokybę. Tokios nuotraukos turėtų būti labai svarbios, nes nuo izoliacinių pastato savybių labai daug priklauso buto ar namo eksploatacijos išlaidos - didelės jos ar mažos.


Termovizinės nuotraukos - tai faktus fiksuojantys dokumentai.

 
         
 
 
 
 
Nuotraukų spalvų palyginimas su šalia esančiomis temperatūros skalėmis akivaizdus temperatūros skirtumas tarp sandarių ir nesandarių vietų.